تبلیغات
وب مرجع علم موسیقی - مراقبت و نگهداری از سیم های گیتاروب مرجع علم موسیقی

درباره وبلاگ


موضوعات
guitar ( گیتار کلاسیک ) (3)
guitar (گیتار آکوستیک) (4)
guitar (گیتار الکتریکی) (1)
ساز کوبه‌ای (coubei) (15)
کمانچه (kamanche) (1)
بالالایكا (balalayka) (1)
باغلاما (baghlama) (1)
قیچک (ghiechak) (1)
قانون (ghanoon) (4)
سنتور (santoor) (4)
تنبور (tanboor) (1)
سه تار (setar) (2)
سورنا (sorna) (1)
بربط (barbat) (2)
رباب (robab) (2)
سیتار (sitar) (1)
دوتار (dotar) (2)
نت (note) (13)
عود (oud) (1)
نی (ney) (2)
تار (tar) (2)
اخبار (news) (4)
دانلود (download) (13)
نکات جالب (points) (3)
poster (عکس ساز) (1)
سؤال و جواب (q & a) (1)
زندگینامه (biography) (2)
گفتگو و مصاحبه (talks) (39)
اطلاعات موسیقی (info) (23)
تحصیل موسیقی (study) (2)
گیتاریست های ایرانی (g per) (10)
سخن بزرگان درباره موسیقی (speech) (13)

پیوندهای روزانه
"بهترین منبع مطالب علمی"
وب گالری مرجع علم موسیقی
همه پیوندهای روزانه
ارسال پیوند روزانه

جستجو


آمار سایت
کل بازدید:
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

وب مرجع علم موسیقی

برای ثبت نام در تبلیغات به آدرس sptabligh@gmail.com ایمیل بفرستید
تبلیغات سایت


.::مراقبت و نگهداری از سیم های گیتار::.

مراقبت و نگهداری از سیم های گیتار

هنگامی که یک دست سیم نو روی گیتار می بندیم ، تا مدتی صدایی ترد و نافذ و زنگ دار خواهیم داشت که البته مدت کوتاهی خواهد بود . این مدت بنا به گفته کارخانجات سازنده سیم ها از 10 ساعت تجاوز نمی کند . یعنی بهترین سیم ها در مدت 10 ساعت نوازندگی ، نوای واقعی خود را خواهند داشت و پس از آن به مرور طنین سیم به سمت خفگی پیش می رود . دامنۀ امواج صوتی کاهش می یابند و پس از مدتی صدای زنگ دار و تیز اولیه سیم های گیتار به یک صدای خفه و سنگین تبدیل می شود . این اتفاق به چند دلیل رخ می دهد . مهمترین علّت آنستکه غالب نوازندگان اصول تمیز کاری و نگهداری صحیح سیم ها را نمی دانند و رعایت نمی کنند. بدین ترتیب رطوبت و ترکیبات اسیدی طبیعی موجود در عرق دست نوازنده که سیم ها را آغشته و آلوده می سازند ، باعث اکسیده شدن آلیاژ فلزی سیم ها شده ، کیفیت شان را پایین می آورند .

بهرحال اگر می خواهید صدای سازتان لذت بخش باشد ، با صرف هزینه و وقت ، هر ازگاهی سیم گیتارتان را تعویض کنید. زمان تعویض بستگی به میزان تمرین و استفاده ازسیم ها دارد و نمی توان زمان خاصی را ذکر کرد . بهترین ملاک برای تشخیص اینکه آیا زمان تعویض سیم ها فرا رسیده یا نه ، گوش است ! این گوش شما و شنوندگانی ، با تجربۀ شنیداری مناسب  است که افت کیفیت صدای سازتان را تشخیص می دهد؛ ضمن اینکه کیفیت اولیه و مارک سیم گیتارتان نیز اهمیت دارد.

کسانی هستند که ممکن است روزی 8-6 ساعت مشغول تمرین یا نواختن و استفاده از گیتارشان باشند. چنین افرادی شاید هر هفته یک دست سیم عوض کنند. در مقابل ، هنر جویان آماتوری که بعد از یک ربع ساعت تمرین، دستشان درد می گیرد ، شاید حداکثر بتوانندروزانه یکی دو ساعت تمرین کنند. طبعاً عمر سیم گیتار در چنین مواردی طولانی تر خواهد بود وشایدبعد از یك یا دو ماه نیاز به تعویض داشته باشد. باید توجه داشته باشید که سیم های تریبل ، یعنی 1 و 2 و 3 زودتر مستهلک می شوند و صدایشان افت می کند و باید زودتر از سیم های باس (4 و 5 و 6 ) عوض شوند . بعضی از كارخانجات سازنده سیم گیتار ، پک های 3 تایی سیم های تریبل را جداگانه عرضه می کنند . ضمن اینکه سیم های D (4) معمولاً بیش از بقیه سیم ها دچار پارگی می شوند . بهتر است در کیف گیتارتان همیشه یک سیم D تکی به عنوان یدک داشته باشید .

درست است که در اول بحث گفتیم که صدای همه سیم های نو ، پس از مدتی افت کرده زنگ نویی و شفافیت نافذ خود را از دست می دهند ، ولی این به معنی تمام شدن عمر سیم نیست و کیفیت صدای تولیدی تا حدود زیادی مرتبط با کیفیت گیتار است . چه بسیارند گیتار های کهنه و مرغوب که با سیم های بی کیفیت ، صدایشان بهتر از گیتارهایی بی کیفیت با سیم هایی نو وگران است. بدون توجه به نوع گیتار و نوع سیم بسته شده روی آن ، راههایی وجود دارد تا بتوانیم اندکی عمر سیم ها را افزایش دهیم و برای مدتی ، کیفیت صدای گیتار را دوباره بالا ببریم . توجه فرمایید:

-1 برخی محصولات بهداشتی بصورت پدهای نرم پارچه ای ، ژل ، محلول ، کف و . . . وجود دارند که محتوی ترکیبات ضد عفونی کننده وخشک کننده می باشند . ضمن اینکه چربی نسوج سطحی را نیز حل کرده ، از روی دست پاک می کنند . قبل از شروع تمرین و نواختن گیتار ، از این محصولات که در اغلب داروخانه ها یافت می شوند برای هر دو دست تان استفاده کنید . کار برد این محصولات با خاصیت نرم کنندگی ای که دارند ، باعث جلوگیری از شکستن ناخنهای دست راست نیز می شود .

-2 یک پارچه کتانی ظریف وتمیز ( وحتی الامکان با رنگ روشن ) دم دست تان باشد تا هر از چند گاهی ، در میان نواختن ، سیم ها را با آن تمیز کنید و احیاناً دستتان را نیز . پارچه را از فاصلۀ بین سیم ها و فرتها بگذرانید تا سیم ها را مانند ساندویچی در برگیرد . سپس در حالیکه با دست بر روی سیم ها فشار وارد می کنید ، پارچه را به سمت خرک پایینی و تا بعد از سوراخ صدا بلغزانید. خواهید دید که بعد از مدتی نواختن ، با این کار ردّی روی پارچه به جا می ماند كه نشانگر كثیفی سیم می باشد .

3- سیم های باس بیش از سیم های تریبل تحت تأثیر عرق دست واقع می شوند . هراز چندگاهی سیم های باس را اندکی شل کرده ودوباره سفت کنید تا به کوک مناسب برسد.

 -4نکته دیگر در مورد سیم های باس این است که پس از مدتی ، در اثر تماس با میله فلزی فرت ها ، سطح رویی آلیاژ فلزی شان ساییده می شود . قبل از ساییدگی کامل ، در آن نواحی اندکی تغییر رنگ دیده می شود که نشانگر شروع سایش است . هر موقع چنین چیزی را روی سیم هایتان مشاهده کردید ، سیم ها را شل کنید به حدی که بتوانید در حدود 1 سانتی متر یااندکی بیشتر سیم را بطرف خرکِ پایینی بکشید و دوباره از محل خرک پایینی آن را ببندید و کوک کنید . باید دقت کنید که میزان این شل کردن به حدی باشد که وقتی کوک کردن به پایان رسید ، محل سایش سیم در وسط فرت قرار گرفته باشد.

 -5پس از اتمام نواختن همیشه دست و سیم ها را با یک پارچه کتانی ( یا حوله ظرف خشک کن ) آغشته به ترکیبات پاک کنندۀ معرفی شده در بند 1 تمیز کنید .

 -6روش دیگر که برای  تمیز کردن بیشتر همۀ سیم ها کار برد دارد ، این است که یک پارچه آغشته به مواد تمیز کننده حاوی ترکیبات الکلی را روی سیم ها بکشید. سپس در ناحیه فرت دوازدهم سیم ها را یک به یک در حدود 2 سانتی متر به سمت دور از صفحۀ انگشت گذاری بکشید و آنگاه ول کنید تا به شدت مرتعش شود . این کار باعث می شود ذرات چسبنده به سیم ها از روی سیم ها کنده شوند.

 -7آخرین کاری که  اگر حالش را داشتید ، با انجامش می توانید یکی دو هفته عمر سیم هایتان را افزایش دهید ، آنستکه آن را از روی گیتار باز کنید ، با آب و صابون بشوئید ، خشک کنید و سر و ته روی گیتار ببندید.

سعی کنید در زمان مناسب سیم ها را عوض کنید . اگر کیفیت صدای گیتار برای خودتان زیاد مهم نیست ، لااقل به فکر خود گیتار باشید . سیم فرسوده درست کوک نمی شود و اصطلاحاً « کوک در می کند !». کوک کردن های زیاد با فاصله زمانی اندک باعث آسیب رساندن به گیتار ( صفحه رویی ، دسته ، خرک پایینی و . . . ) می شود . با اندکی صرفه جویی در سایر هزینه ها یتان مانند سینما ، فست فود ، سیگار ، خریدهای غیر ضروری، کافی شاپ و . . . می توانید در کوتاهترین زمان سیم جدیدی بگیرید تا بطور دائم از لذت شنیدن صدای با کیفیت گیتار بهره مند شوید.

 

 

 

 

 

flamenconews.ir                اختصاصی    
flamenconews@gmail.com امین محمد روحانی

 
شنبه 29 اسفند 1388 نظرات اطلاعات موسیقی (info) ،صفحات سایتمطالب گذشته
.: پاندورا
.: بربط
.: بالالایكا
.: باغلاما
.: رباب 2
.: نی 2
.: دانلود آهنگ سلطان قلبها
.: بیو گرافی پاکو دلوچیا
.: ترجمه فارسی و متن و آکورد و نت آهنگ پرطرفدار Nothing Else Matters از گروه Metallica (متالیکا)
.: دانشکده موسیقی منهتن
.: کنسرت موسیقی دستگاهی ایران در ارسباران
.: خدایی: آرزو دارم اپرای مولوی اجرای زنده بشود
.: بررسی تطبیقی سه نغمه‌نگاری مختلف ردیف میرزا عبدالله برای سنتور (VIII)
.: نگاهی به کارنامه شهرام ناظری
.: بررسی تطبیقی سه نغمه‌نگاری مختلف ردیف میرزا عبدالله برای سنتور
.: لیست کامل مطالب ارسالی


نظرسنجی
شما چه سازی را دوست دارید یا می نوازید؟


صفحات جانبی

لینک دوستان
گیتارینه
my song book
fender
guitar center
Daddario

آرشیو


وب ما


Designed By: sinaP